BEL FITIĞI ( LOMBER DİSK FITIKLAŞMASI )

Bütün dünyada insanların %80’i hayatları boyunda en az 1 defa ciddi bel ağrısından yakınmaktadırlar ve bunun da en önemli nedeni bel fıtıklarıdır. Bel fıtığına bağlı iş gücü kaybı ve tedavi masrafları Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık 100 milyon doların üzerine çıkmaktadır. Bel omurgaları arasında bulunan ve kemik yüzeylerinin birbirine tutunmasını sağlayan disk materyali zamanla bozulmakta ve iç kısmındaki jel kıvamındaki yapı (nukleus pulposus) sertleşerek dış zarı yırtıp dışarı çıkarak fıtıklaşmakta ve böylece omurilik dış zarına ve bacağa giden sinir köklerine bası oluşturmaktadır. Belden aşağı doğru kalçaya, bacağa, ayağa ve ayak parmaklarına yayılan ağrı, uyuşukluk, kuvvet kaybı sık görülen şikayetlerdir.

Bel MR tetkiki (Lomber vertebra MR) ile tanı konur. Muayenede belirgin kuvvet kaybı mevcut ise veya istirahat, ilaç tedavisi ve fizik tedavi ile geçmeyen şiddetli ağrı varsa ameliyat gereklidir.

Cerrahi tedavide, mikrocerrahi diskektomi ameliyatı en etkin yöntemdir. Ameliyat sonrası bel ve bacak ağrında belirgin düzelme ameliyatın başarılı geçtiğinin en önemli göstergesidir. Ameliyat hasta yüz üstü yatırılarak, bele yapılan küçük bir kesiyle mikroskop altında yapılır. Ameliyat sonrası hastalar genelde 1 gün hastanede kalır ve bel korsesi yardımıyla ameliyat sonrası 6. saatte yürüyebilirler.